Szerokie zastosowanie brązów
Brązy to stopy miedzi z rozmaitymi metalami, które – jak się okazuje – mają szerokie zastosowanie w różnorodnych branżach. Są popularne na przykład w przemyśle odlewniczym, a dzieje się tak z wielu względów. Chodzi między innymi o to, że łatwo się je obrabia, a z drugiej strony są bardzo wytrzymałe. Nie ulegają tarciom, a często wręcz je ograniczają, jak choćby brąz ołowiowy. Poza tym są odporne na korozję, a więc mogą być wykorzystywane w trudnych warunkach.
Niewielkie elementy równie ważne jak duże części
Bardzo często brązy, w tym ołowiowy, wykorzystuje się w przemyśle chłodniczym. Jednym z przykładów są komory chłodnicze czy drzwi, które muszą cechować się wysoką jakością oraz odpornością, tym bardziej że siła nacisku jest bardzo duża. Na szczęście na przykład łożyska z brązu radzą sobie w wymagających warunkach, dzięki czemu komory lub chłodnie mogą prawidłowo funkcjonować. Ma to znaczenie zarówno dla skuteczności działania, jak i komfortu. Chociażby drzwi przesuwne niewątpliwie są interesującym i wygodnym rozwiązaniem. Zapewniają wysoką izolację, a przy okazji bardzo łatwo się je obsługuje, co przecież ma znaczenie dla użytkowników. Łatwy dostęp do komory to często podstawa, a bezawaryjność drzwi gra bardzo istotną rolę. Właśnie z tego powodu tak istotne są materiały, z jakich wykonuje się poszczególnie elementy – ramę, układ jezdny i wiele innych.
Brąz idealny na obciążenia
Wspomniany już brąz jest materiałem, który idealnie sprawdza się w produkcji elementów narażonych na tarcia czy uderzenia, szczególnie w sytuacji, kiedy mogą się pojawić kłopoty ze smarowaniem. Ołów sprawia, że stop jest bardziej miękki, a dzięki temu współczynnik tarcia się obniża. Sprawia to, że cała instalacja jest bardziej skuteczna i mniej narażona na potencjalną usterkę. To argumenty, które mają ogromne znaczenie dla funkcjonowania maszyn czy urządzeń, a więc także wpływają na wybór takich czy innych materiałów.